K-Pop Şarkıcılarının Dünya Çapında Dinlenme Oranları Geçen Yıla Göre Yüzde 42 Arttı!

Dünyanın dört bir yanına yayılan K-pop dalgasıyla, Koreli şarkıcıların dinlenme oranları geçen yıla kıyasla arttı. Detaylar?

Kaynak: https://www.koreaboo.com/stories/glob…

Luminate’in raporuna göre, bu yıl en popüler yüz K-pop sanatçısının şarkı ve video izlenmesi geçen yıla kıyasla %42 artış gösterdi.

*Amerikan müzik piyasası analiz şirketi.

Luminate’in Kore müziklerindeki büyümeyi vurgulaması, K-pop’ın küresel müzik pazarında hızla büyüdüğünü kanıtlar nitelikte.

K-pop’ın en çok dinlendiği ülkenin Japonya olduğu belirlendi.

Japonya’yı; ABD, Endonezya, Kore, Hindistan, Filipinler ve Meksika takip etti.

Vietnam ve Hong Kong’daki K-pop dinlemelerinin sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla, %59 ve %60 oranında artarak etkileyici bir büyüme gösterdiği de dikkat çeken noktalardan biri oldu.

En büyük K-pop pazarı olarak kabul edilen Japonya’da, Koreli şarkıcıların popülaritesine Z Kuşağı kadınlarının öncülük ettiği tespit edildi.

Luminate, Japon Z Kuşağı kadınlarının %39’unun K-pop dinlediğini ve Z Kuşağı’nın K-pop dinleme olasılığının; diğer Japonlara göre %105 daha yüksek olduğunu açıkladı.

Özellikle BTS, Twice, Blackpink, Stray Kids ve NewJeans gibi “Top 5” olarak adlandırılan K-pop grupları için bölgesel dinlenme verileri de yayınlandı.

Asya, NewJeans dinlenmelerinin %67,6’sını oluşturdu. Kuzey Amerika %14,4, Latin Amerika %9,0 ve Avrupa %7,2 ile bu yüzdeyi izledi.

Twice ve Blackpink, Asya oylarının yarısından fazlasını aldı.

BTS’in Amerika’daki payı %34,9, Latin Amerika’da %20,2 ve Kuzey Amerika’da %14,7 oldu. Stray Kids, Amerika’da %37,2’lik bir paya sahip oldu. Luminate, dinlenmelerin bölgesel oranlarının şarkıcıya bağlı olarak değiştiğini belirtti ve Stray Kids’in dinlenmelerinin %60’ının Asya dışından geldiğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x