Gazeteciler İçin En Ölümcül Dönem!

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi(CPJ), İsrail- Filistin savaşının başlamasından bu yana en az 108 gazeteci ve medya çalışanın hayatını kaybettiğini açıkladı. 1992 yılından bu yana verileri toplayan CPJ için en ölümcül veriler bu yıl kaydedildi.

CPJ’nin ön incelemeleri, 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Gazze savaşından 6 Temmuz 2024 tarihine kadar öldürülen 39 binden fazla kişi arasında en az 108 gazeteci ve medya çalışanının da bulunduğunu ortaya koydu.

Bu veriler, CJP’nin 1992 yılında veri toplamaya başlamasından bu yana gazeteciler için en ölümcül dönem oldu.

Gazze’deki gazeteciler, İsrail kara saldırısı sırasında çatışmayı haber yapmaya çalışırken özellikle yüksek risklerle karşı karşıya kalıyor. Bunlar arasından en yıkıcı İsrail hava saldırıları, kesintiye uğrayan iletişim, tedarik sıkıntısı ve kapsamlı elektrik kesintileri yer alıyor.

“GERÇEĞİN PARÇALARINI KAYBEDİYORUZ”

CPJ Program Direktörü Carlos Martinez de la Serna, “Gazze’deki savaş başladığından beri gazeteciler, habercilikleri için en yüksek bedeli, hayatları ile ödüyorlar. Koruma, ekipman, uluslararası varlık, iletişim veya yiyecek ve su olmadan dünyaya gerçeği anlatmak için hala hayati önem taşıyan işlerini yapıyorlar. Her gazeteci öldürüldüğünde, yaralandığında, tutuklandığında veya sürgüne gitmeye zorlandığında, gerçeğin parçalarını kaybediyoruz” dedi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU FİLİSTİNLİ

CPJ, 6 Temmuz itibarıyla, 108 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü tespit etti. CPJ’in incelemesine göre, hayatını kaybeden gazeteci ve medya çalışanlarından 103’ü Filistinli, 2’si İsrailli ve 3’ü Lübnanlı. CPJ, 32 gazetecinin yaralandığını, 2 gazetecinin kaybolduğu ve 51 gazetecinin tutuklandığını bildirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x