‘Yatırım titanı’ hayatını kaybetti

Munger, 1 Ocak 1924’te Omaha, Nebraska’da doğdu. Michigan Üniversitesi’nde matematik öğrenimi gördü ve II. Dünya Savaşı’nda Amerikan Hava Kuvvetleri’nde hizmet verdi. Savaştan sonra Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1948’de mezun oldu. Munger, kariyerine avukat olarak başladı. 1962’de kendi gayrimenkul ve inşaat şirketi olan Jack Wheeler ile Wheeler, Munger, and Company şirketini kurdu. Ancak, daha sonra yatırım dünyasına geçiş yaptı ve bu alanda önemli bir etki yarattı. Munger, 1960’ların sonunda Warren Buffett ile ortaklık kurdu ve Berkshire Hathaway’nin Başkan Yardımcısı oldu. İkilinin ortaklığı, Berkshire Hathaway’in dünya çapında bir yatırım holding şirketine dönüşmesine yardımcı oldu. Munger, kendisinden yedi yaş küçük olan Buffett’ın şirketlere uzun vadeli yatırım yapma felsefesini oluşturmasına yardımcı oldu. Berkshire, 1965’ten 2022’ye kadar yıllık ortalama yüzde 20 artış elde etti. Bu oran, yaklaşık olarak S&P 500 endeksinin iki katı bir hıza işaret ediyordu.

Milyarder oldu

Munger, Berkshire’ın 1978 yılından beri başkan yardımcısıydı ve şirketi büyüterek milyarder oldu. Yaklaşık 2.2 milyar dolar değerindeki hisseleriyle en büyük hissedarlarından biri olan munger’ın toplam serveti Forbes’a göre 2,6 milyar dolardı.

Buffett sağ kolu olan Munger’ın ölümümün ardından yaptığı açıklamada “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmadan bugünkü konumuna ulaşamazdı” dedi.

Berkshire’ın 2002 yılındaki toplantısında yanında oturan Munger için Buffett, “Birçok CEO’nun etrafını, vardıkları sonuçlara ve önyargılarına meydan okumaya isteksiz bir grup dalkavuk sarmış durumda. ‘Doğru düşünmüyorsun’ diyecek bir ortağa sahip olmak müthiş bir şey” demişti. Munger ise “Bu çok sık olmaz” diye araya girmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x